Nyhet

Segelflygets dag med prova på 7 Juni

Inte bara motor! Söndag 7 juni arrangerar Karlskoga Segelflygklubb Segelflygets dag på Karlskoga Flygplats.

Det kommer att erbjudas prova-på starter i klubbens segelflygplan tillsammans med en instruktör, pris 600 kr per start. För de yngre besökarna kommer det även att finnas möjlighet att provsitta ett segelflygplan på marken. Eller varför inte bara komma ut till flygfältet för en fika/glass och lite trevligt flygsnack.

Bogserlinan kopplas till till Sveriges äldsta flygande Piper Cherokee, segelflygklubbens bogserutrustade 180 hk trotjänare SE-ECT tillverkad 1963!

Den här artikeln är publicerad måndag 23 mars

Fikakväll hos Charleswood Street Freaks 11 juni

Fikakväll och öppet hus hos Charleswood Street Freaks i Valåsen. Torsdag 11 juni kl 18:00…

Läs mer

Motorkonst i Karlskoga Konsthall

Karlskoga konsthall fyller 80 år i år och återinviger Richard Brixels skulptur ” Glädjen” i…

Läs mer

Familjedag på Klubbholmen 7 juni

Den 7 juni kommer Karlskoga Bofors Motorbåtsklubbklubben att öppna upp för alla som är intresserade…

Läs mer

Karlskoga Motorsportvecka med samverkan i närings- och föreningsliv

Karlskoga är av hävd en motorstad med ett rikt och välmående näringsliv som gemensamt sluter upp tillsammans med kommunen för att skapa ett unikt arrangemang och en folkfest med stolthet av våra traditioner med framtiden i sikte. Syftet med samarbetet är att ge publik från hela landet, deltagare, organisationer, klubbar och invånare en ökad kännedom om Karlskoga som en stad att besöka och leva i.

Vi använder cookies för att samla statistik och ge dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Läs mer här
Godkänn